Notice: Funkce register_sidebar nebyla použita správným způsobem. Definovaná oblast pro widgety (např. postranní panel) s názvem "Sidebar" neobsahuje parametr id, takže byla automaticky použita doporučená výchozí hodnota "sidebar-1". Doplňte prosím na příslušné místo parametr id s hodnotou "sidebar-1", aby mohlo být zachováno stávající rozmístění widgetů, a přitom zmizelo upozornění na nesprávné použití funkce. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 4.2.0.) in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 5230
Svět v kapse - Boj o generace...
Deprecated: Funkce wp_make_content_images_responsive není podporována už od verze 5.5.0! Použijte prosím raději funkci wp_filter_content_tags(). in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 4778
Forbes speciál Microsoft Tabulka generací Chci si znova vybrat rok narození

Svět v kapse

Jak udržují vztahy?

Mobil nikdy nemají daleko, o svých přátelích a lidech, kteří je zajímají, vědí všechno díky sociálním sítím a s rodiči si denně textují. Mileniálové vyrostli s technologiemi a na technologiích a náklonnost k nim je věc, kterou považují za jednu ze svých předností.

Jsou navíc první generací, která to tak má. Husákovy děti vyrůstaly v době, kdy bylo cool mít doma pevnou linku, která nebyla podvojná (tedy taková, kterou jste měli napůl se sousedem), a i ta byla pokrok oproti době, kdy si lidé chodili telefonovat z pošty na poštu.

Ti online

Millennials i palečková generace po nich mají svůj svět v mobilu. Okamžitě se dozvědí, co se děje na druhé straně planety i u známých přes ulici. Nemusí za nikým chodit, nikomu volat ani napjatě čekat na zprávy v televizi. Moderní technologie a všechno, co k nim patří, jsou samozřejmou součástí jejich světa, stejně jako internet v mobilu, bez kterého by většina jejich komunikačních kanálů nefungovala.

telefon

„Millennials jsou druhou generací obyvatel západního a postkomunistického světa, která vyrostla s počítači v domácnosti, a první, která vyrostla s internetem. V raném dětství ale ještě zpravidla internet, sociální média ani smartphony nepoužívali a na tyto nové technologie se adaptovali postupně, zpravidla v době, kdy jim ještě byli otevření a měli čas si je dostatečně osvojit,“ vysvětluje Jaroslav Švelch z Fakulty sociální věd UK, který se kromě jiného zabývá i digitálními médii.

„V používání digitálních technologií jsou sice progresivnější než Husákovy děti, ale obezřetnější a skeptičtější než mladší generace. Považují je pořád především za nástroje, ne za přirozené součásti svého sociálního prostředí,“ doplňuje ještě podstatný rozdíl mezi mileniály a generací Z.

Generace jejich babiček si přitom byla zvyklá psát dopisy – ne pro zpestření léta, ale jako způsob plnohodnotného sdílení informací.

Telefon byl dlouho výsostně praktická záležitost. Ještě v roce 1989 mělo telefon jen 37 procent domácností v tehdejším Československu. Po sametové revoluci začal počet telefonních linek prudce stoupat, a to až do roku 1999, kdy s příchodem mobilních telefonů začala nová éra.

To, jak mezi sebou komunikujeme, se postupně začalo tříštit. Telefonáty, dopisy i faxy byly v minulosti mnohem kompaktnějším útvarem než nynější fragmentované sdělování dojmů nespecifikovanému počtu příjemců.

Díky tomu, že každý je v současnosti prakticky neustále online, je snadné sdílet drobné úlomky všedního dne. Okomentovat na Twitteru výsledky fotbalu nebo amerických voleb. Podělit se o to, že jedu z práce na kole, cestou koupím chleba a za chvilku budu doma.

chleba

Do dopisu byste těžko psali: Pekař, pivko a domů, ale fotka oroseného půllitru vedle papírového pytlíku z pekárny to na Instagramu zvládne i beze slov. A právě mileniálové a generace Z takovou komunikaci využívají v plném rozsahu a bez váhání.

Ti starší

„Tři čtvrtiny českých millennials mají účet na Facebooku – oproti zhruba polovině Husákových dětí. Zachytili ještě Instagram, ale můžeme předpokládat, že Snapchat považují za potrhlou kuriozitu pro teenagery. Už jsou totiž ve věku, kdy se věnují především práci a rodině, a tak budou v dalším užití komunikačních technologií spíš konzervativní. YouTube použijí spíš jako jukebox než kanál, kde by sledovali své mediální hrdiny, kteří se na YouTube zrodili,“ upozorňuje odborník na digitální média Jaroslav Švelch.

Husákovy děti si Facebook většinou pořizovaly proto, aby mohly kontrolovat své děti. A tiše přitom doufaly, že si je přidají do přátel. Na Facebooku se tahle generace naučila sdílet články nebo fotky z rodinného života, pokročilejší levely jako třeba právě Instagram ale už ovládají mladí. Podle analytického nástroje Facebook Insights je na Instagramu skoro 50 procent uživatelů mezi 18 a 24 lety.

Tak nějak spolu

Rodina – a možnost být s ní v kontaktu – je důležitá pro všechny generace, mileniály nevyjímaje. Podle výzkumu Pew Research Center se za posledních 40 let postupně prodlužovala doba, kterou otcové a matky trávili se svými dětmi. Mileniálové mají se svými rodiči často užší vztah než generace před nimi a dobré rodinné vztahy patří ke kvalitnímu životu, která tato generace hledá.

Harmonický vztah ale millennials očekávají i od svého zaměstnavatele. Pokud v práci komunikace vázne, je jí málo, odehrává se v chladné atmosféře nebo není pravidelná, tak se diví, protože jsou zvyklí na okamžitou zpětnou vazbu. Personální společnosti upozorňují, že se tomu firmy s tím, jak počet zaměstnanců narozených po roce 1983 roste, budou muset přizpůsobit.

A stejně tak si budou muset zvykat na moderní technologie. Třiadevadesát procent mileniálů je považuje za důležitý aspekt svého potenciálního pracoviště a budou tlačit na firmy, aby i ony přešly do digitálního věku.

Autor: Denisa Svobodníková

Tip partnera speciálu

Rozhovor z očí do očí sice nenahradí, moderní technologie ale komunikaci, zejména tu na dálku, výrazně zjednodušují. Jak konkrétně, připomíná Milan Hrabovský, šéf divize vývoje v Microsoftu:

„Technologie dnes umožňují udržovat vztahy na dálku. Skype, OneDrive a mnoho dalších nabízí možnost zůstat v kontaktu se svými blízkými a kamarády v podstatě z každého kouta světa, sdílet svoje zážitky anebo třeba spolupracovat na projektu.

Technologie také pomáhají odbourávat jazykovou bariéru mezi lidmi. Se Skype Translator můžete už dnes mluvit s lidmi, jejichž jazyk neovládáte – překlad probíhá v reálném čase. Podle BBC se na celém světě aktivně mluví až 7000 různými jazyky. Naštěstí 90 % těchto jazyků používá méně než 100 tisíc lidí (a 46 jazyků ovládá pouze jediný člověk), takže šance, že to postupně pomocí technologií zvládneme, je docela velká!

Už jste někdy zaslechli pojmy konverzace jako platforma a boti? Není to hrubka, boti jsou odvozeni od robotů a představují spojení přirozeného lidského jazyka a pokročilé strojové inteligence. Bot je virtuální asistent, který propojí různé služby na internetu a pomůže vám a vašim přátelům zorganizovat třeba výlet do Benátek. Cestu může naplánovat, zjistit nejlevnější letenky, podle vašich preferencí doporučit a zajistit zajímavý program, případně to celé i zajistit. Vy si zatím můžete zajít na kafe.“

Hlavní menu