Notice: Funkce register_sidebar nebyla použita správným způsobem. Definovaná oblast pro widgety (např. postranní panel) s názvem "Sidebar" neobsahuje parametr id, takže byla automaticky použita doporučená výchozí hodnota "sidebar-1". Doplňte prosím na příslušné místo parametr id s hodnotou "sidebar-1", aby mohlo být zachováno stávající rozmístění widgetů, a přitom zmizelo upozornění na nesprávné použití funkce. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 4.2.0.) in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 5230
Při práci legraci - Boj o generace...
Deprecated: Funkce wp_make_content_images_responsive není podporována už od verze 5.5.0! Použijte prosím raději funkci wp_filter_content_tags(). in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 4778
Forbes speciál Microsoft Tabulka generací Chci si znova vybrat rok narození

Při práci legraci

Jak pracují?

Někdy se o nich říká, že jsou líní. Je to ale jen špatný úhel pohledu. Dnešní dvacátníci a třicátníci pracovat chtějí, budovat kariéru pro ně ale znamená něco jiného než pro přepracované generace před nimi.

Světoví millennials jsou podle průzkumu, který v létě zveřejnila headhunterská společnost Manpower, přesvědčení, že do důchodu půjdou o dost později než jejich rodiče. Svůj pracovní život si představují podle toho. A je nejvyšší čas se o jejich představy začít zajímat.

Podle Manpoweru budou už za tři roky mileniálové tvořit víc než třetinu světové pracovní síly. Jejich rodiče z generace baby boomers už jen 6 %.

brown-leather-shoes-1842606_1920

Mnohem významnější než pro generace před nimi je pro mileniály soukromý čas. Myslí na sebe a nechtějí se bezhlavě obětovat pro firmu.

Mileniálové chtějí hlavně tyto tři věci, uvádí Manpower: peníze, jistotu a volný čas. Chtějí mít odměnu za dobře vykonanou práci, jistotu, že to nějakou dobu potrvá, ale taky možnost se jednou za čas zastavit a dobít si baterky. K téhle trojici se přidávají ještě požadavky na dobrý kolektiv a flexibilitu práce.

„Flexibilní forma práce je podle naší zkušenosti výhra pro všechny. Lidé se cítí výkonnější, zlepšila se dostupnost a týmová práce i prostor pro sladění práce a osobního života,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace Microsoftu, který svým lidem práci odkudkoliv umožňuje.

Stejně jako tradicionalisté před nimi ale mileniálové chtějí práci na plný úvazek, aby se mohli spolehnout, že si udrží svůj životní standard. První online generace také dospívala v prostředí, do kterého patří sdílení, vyhodnocování a okamžitá zpětná vazba, a na svou kariéru hledí stejnou optikou.

Pracuji, abych žil

Mileniálové jsou sebevědomí a nebojí se hledat zaměstnání, které je bude bavit a dál rozvíjet. Kariéru nemusí mít jen jednu, ale klidně několik. Říká se o nich, že jsou neloajální, spíš jsou ale náročnější a vybíravější než generace před nimi. To, co je nebaví, budou dělat jen tak dlouho, dokud tu správnou práci nenajdou.

Na druhou stranu, pokud je jedno místo uspokojí a bude jim dávat nové příležitosti k rozvoji, nemají potřebu z něj odcházet. Pokud je jejich práce nadchne, jsou schopní se do ní pořádně položit. Jen k tomu nutně nepotřebují kancelář a pevnou pracovní dobu.

„Mladí chtějí být úspěšní a úspěch si zasloužit, jsou ambiciózní. Věří, že když si za svým cílem půjdou, dosáhnou, čeho chtějí,“
doplňuje Rostislav Starý z agentury PR.Konektor, která nedávno se společností NMS zkoumala život českých mileniálů.

porada-ii

Stále víc mladých lidí, kteří dělají nejrůznější kreativní nebo intelektuální profese, nevidí důvod, proč by to měli v pětašedesáti zabalit a jít do důchodu. Podle průzkumu Manpoweru si mnohem raději dají pauzu dřív a víckrát. Na měsíc, dva anebo i na pár let. Aby mohli cestovat anebo mít rodinu. A pak se k práci zase vrátit.

Doba flexibilní

Anebo už přitom. Generace Y vyrostla s počítačem a na internetu a často ke své práci potřebuje právě tyhle dvě věci. A je jedno, jestli sedí v coworkingovém hubu, na pláži na druhém konci světa anebo doma s dítětem na klíně.

„Pokud firmy nezmění přemýšlení o pracovním trhu, nebudou mít dostatek kvalifikovaných sil,“ myslí si Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost, platformy, která chce velkým i menším firmám pomáhat nastavovat a rozvíjet principy trvale udržitelného byznysu.

České firmy si nové požadavky mladé generace zatím příliš neuvědomují a ve svých HR politikách s nimi nepracují. „Flexibilita práce je stále, s výjimkou velkých mezinárodních společnosti, na úrovni výjimečných zkrácených úvazků. A i v oblasti časové flexibility je ČR na konci EU – 5, 5 % zkrácených úvazků proti průměru zhruba 20 % v EU,“ dodává Pavlína Kalousová.

Steve Jobs a ti druzí

Usměvavě dělníky, ke kterým museli vzhlížet baby boomers, nahradili draví podnikatelé devadesátých let. Dnes jsou v kurzu inovátoři a hrdinou moderní doby je Steve Jobs. Ne proto, že stvořil společnost, která je nejhodnotnější na světě, ale proto, že své odvětví dokázal posunout dál.

A to by mileniálové chtěli taky. A také pracovat odpovědně.

Podle výzkumu Deloitte’s Millennial Survey mají dnešní dvacátníci a třicátníci velkou potřebu souladu osobních hodnot s hodnotami svého zaměstnavatele. A důležitá je pro ně i občanská a komunitní angažovanost firem. Když nenajdou takovou, která bude odpovídat jejich představám, tak to klidně zkusí i na vlastní pěst.

„Ideály ale mizí s věkem a zkušenostmi. Ti, co již nějaké mají a musí se zajistit sami, posouvají při hledání práce finanční ohodnocení výše,“ doplňuje ještě Rostislav Starý z PR.Konektoru.

Starší mileniálové se tak začínají podobat Husákovým dětem. Ti jsou dnes pracovně na vrcholu a podle údajů Českého statistického úřadu patří do věkové skupiny, která aktuálně vydělává úplně nejvíc. Práci se ale více přizpůsobují a dělají kompromisy. Hypotéka se totiž neptá.

Autor: Lucie Černohlávková

Tip partnera speciálu

Millennials si chtějí sami určit, kdy, kde, na čem a s čím pracují. A zdaleka nejen oni – mobilní styl života a práce se rychle přelévá i do dalších generací. Mobilita má pro firmy mnoho pozitivních dopadů, ale musí být schopny ošetřit řadu rizik, která s tím souvisejí. Dalibor Kačmář, který má v českém Microsoftu na starosti cloudová řešení pro podniky, denně pracuje s důležitými a často citlivými informacemi, a tak sdílí, co od mobilního přístupu vyžaduje:

„Dobrý přístup k informacím ze všech zařízení, která využívám. Tedy chytrý mobilní telefon, notebook a tablet. První dva jsou firemní, poslední zařízení je soukromé, a ne všechna běží na Windows.

Je pro mě nadmíru důležité, aby informace, se kterými pracuji, byly na všech zařízeních dobře zabezpečeny, například kdybych některé ztratil. Protože používám i soukromé zařízení, je nutné, aby zaměstnavatel odděloval má privátní data od firemních.

Jedna z klíčových věcí je i schopnost ověřit, že to jsem opravdu já, kdo s citlivými firemními informaci pracuje.

Jedním z velmi účinných pomocníků pro zajištění všech těchto požadavků je sada bezpečnostních nástrojů a správa mobilních zařízení Enterprise Mobility + Security (EMS). EMS zajišťuje víceúrovňové ověření uživatele, uživatelům nabízí mobilní aplikaci pro zabezpečení dat nebo možnost smazání dat na dálku v případě odcizení zařízení. Využívání vlastních zařízení pro práci je v Česku v současnosti silným trendem – umožňuje to už polovina českých firem, a pokud nechcete riskovat, že se vaše data dostanou tam, kam nemají, určitě se na tyto nástroje podívejte.“

Hlavní menu