Notice: Funkce register_sidebar nebyla použita správným způsobem. Definovaná oblast pro widgety (např. postranní panel) s názvem "Sidebar" neobsahuje parametr id, takže byla automaticky použita doporučená výchozí hodnota "sidebar-1". Doplňte prosím na příslušné místo parametr id s hodnotou "sidebar-1", aby mohlo být zachováno stávající rozmístění widgetů, a přitom zmizelo upozornění na nesprávné použití funkce. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 4.2.0.) in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 5230
Co je to Čedok? - Boj o generace...
Deprecated: Funkce wp_make_content_images_responsive není podporována už od verze 5.5.0! Použijte prosím raději funkci wp_filter_content_tags(). in /home/html/forbes.cz/generaceroot/wp-includes/functions.php on line 4778
Forbes speciál Microsoft Tabulka generací Chci si znova vybrat rok narození

Co je to Čedok?

Jak cestují?

Ještě předtím, než udělají za svým mládím a studiem definitivní tečku hypotékou, se chtějí bavit a poznávat svět. Mileniálové odkládají dospělost. V porovnání s generací svých rodičů i Husákovými dětmi jsou prokazatelně chudší a pravděpodobně vždycky budou, ale cestovat se naučili i s málem a baví je to.

Podle Organizace spojených národů tvoří až 20 procent všech turistů mladí lidé. To je 200 milionů nomádů hledajících nové zážitky, které mohou sdílet na sociálních sítích.

Někteří projezdili Evropu ještě na střední škole v létě po workcampech, kde si bydlení a jídlo odpracovali třeba v lese, později se zamilovali do levných hipster hostelů a před deseti lety objevili couchsurfing.

backpack-1840443_1920

Jenže dnešním dvacátníkům a třicátníkům konečně začalo záležet i na pohodlí a soukromí. Raději proto sbírají pozitivní hodnocení na Airbnb, protože sdílet cizí byt je mnohem příjemnější než spát na starém gauči zadarmo. Na druhou stranu, přežít se dá všechno – když najdete připojení k wi-fi. Nyní napjatě čekají, jaká služba přijde dál.

Dovolená po svém

„Naše platforma zajímá především mladé lidi, kteří si chtějí užívat jiný druh cestovaní, než bylo doposud obvyklé. Značná část cestovatelů z tzv. generace Y, která využívá Airbnb, již objevila benefity sdíleného bydlení, mnoho z nich tak přechází i na stranu hostitelů a využívá svých zkušeností k pronájmu svého bydlení. Na jednom z našich nedávných setkání mi jeden z hostitelů, kterému je sotva přes 20 let, vyprávěl, jak se stal hostitelem a k hostitelství pak přemluvil i svoje rodiče, dokonce i prarodiče,“ říká Andrew Verbitsky, který má na starosti fungování Airbnb ve střední a východní Evropě.

Mileniálové údajně ruinují hotelový byznys a pravda je, že generaci Y klasická dovolená míjela vždycky. Mnohem méně využívají cestovní kanceláře a letenky si raději hledají pomocí vyhledávačů těch nejlevnějších a chtějí se dostat co nejdál.

Světová mládežnická studentská a vzdělávací konfederace zpovídala 37 000 lidí ze 137 zemí a zjistila, že mladí lidé se raději sbalí a odjedou průměrně na dva měsíce poznávacího cestování, než aby se vydali na dvoutýdenní all-inclusive dovolenou za sluníčkem.

Klasický hotel by si asi nezaplatili, ani kdyby na něj měli, organizovaný zájezd s delegátem zažili s rodiči v devadesátkách a slovní spojení „fakultativní výlet“ by hledali spíš na webovce své vysoké školy než nějaké cestovní kanceláře. Ostatně, co to vlastně je ten Čedok?

V zahraničí si věří, protože umějí cizí jazyky, rychle se orientují v novém prostředí a vyhledají informace kdykoliv díky internetu. Ideální dovolenou si naplánují a zorganizují sami tak, aby toho stihli co možná nejvíce.

travel-1749508_1920

Pod vlivem svých dobrodružných dětí si života chtějí užívat i jejich rodiče. Lidé nad 50 let jsou dnes otevření a inovativní i ve vztahu k mobilitě a cestování. Téměř dvě třetiny z nich podnikají během roku nějakou zahraniční cestu. Baby boomers chtějí také poznávat nová místa a učit se jazyky, ale všeho s mírou. Večer si přejí zajít na poklidnou degustaci vína a žádné velké dobrodružství nevyhledávají.

Turismus miluje i válečná generace. Podle statistiky Eurostatu čtvrtinu všech procestovaných nocí Čechů a Češek absolvovali v roce 2014 lidé starší 65 let. Čeští senioři jsou v této věkové skupině možná překvapivě třetí nejmobilnější. Jenže patříme také k nejchudším turistům v Evropě, naši senioři utrácejí necelých 14 eur denně a jezdí hlavně po tuzemsku. Jen 24 procent jich strávilo dovolenou v zahraničí.

Prarodiče mileniálů nejsou solitéři jako jejich vnuci a vnučky a na cestách se rádi hlouběji seznamují s novými lidmi. Právě pro ně vznikla alternativa Airbnb s názvem Klub FreeBird.

Vyhrála Evropskou soutěž o společenskou inovaci 2015 pořádanou Evropskou komisí a její zákazníci díky ní cestují ne po prázdných bytech, ale po podobných rodinách, ve kterých se mohou spřátelit, popovídat si, společně jezdit po památkách a na cestách se cítit bezpečně.

Autor: Hana Biriczová

Tip partnera speciálu

Cestování samozřejmě patří i do práce. Jak to udělat, aby vás pobyt mimo kancelář v ničem neomezoval? Tohle jsou tipy od Tibora Kolejaka, šéfa divize Office v Microsoftu.

„Právě sedím v rychlíku Dargov na cestě do Piešťan, kde mám schůzku se zákazníky. Čas v restauračním voze využívám pro práci. Díky možnosti pracovat odkudkoli dokážu stihnout mnohem víc a mám pracovní i osobní život o něco jednodušší. Bez čeho se na služebních cestách neobejdu?

Naprosto zásadní je přístup k zákaznickým datům, což výborně řeší aplikace Microsoft Dynamics CRM online. Jedná se o produkt poskytovaný formou služby, tudíž uživatel nemusí řešit HW infrastrukturu, může odkudkoli využívat všech možností CRM a informace o zákaznících má stále v kapse (na telefonu).

Přestože existuje mnoho nástrojů podporujících mobilitu, velmi často je z časových důvodů cestování neefektivní. Zejména u interních schůzek často vystačíte s diskusí přes Skype pro firmy. Umí pořádat hovory mezi dvěma a více účastníky, konferenční hovory (vše i s podporou videa v HD kvalitě), konverzace i sdílet obrazovku počítače či dokumenty.

Když máte data v cloudu, nemusíte se bát, jestli jste si na cestu stáhli všechny dokumenty, které byste mohli potřebovat. Máte je navíc jak vy, tak kolegové, vždy v té nejaktuálnější verzi a můžete je souběžně upravovat. U pracovních dokumentů potřebujete zajistit maximální bezpečnost – z hlediska řízení přístupů i přenosu dat, takže určitě doporučuju profesionální nástroje jako třeba Office 365.

Všechny uvedené nástroje jsou dostupné i na mobilních zařízeních a fungují na všech nejoblíbenějších platformách, tedy Windows, iOS nebo Android.“

Hlavní menu